Wełniany sweter – cenny surowiec, nie odpad - Wtórpol
  • Odznaka honorowa PCK
  • Diament Świętokrzyski

Wełniany sweter – cenny surowiec, nie odpad

Swetry, szczególnie te wykonane z czystej wełny, sporo kosztują, a ich miłośnicy noszą je długo. Słynne, irlandzkie swetry Aran z owczej wełny, wypromowane przez folkowy zespół Clancy Brothers do dziś mają licznych zwolenników. Do kontenerów na używaną odzież często trafiają wełniane golfy i kardigany. Najczęściej, w wyniku użytkowania, są rozciągnięte i trudno byłoby znaleźć na nie nabywców. Nie są nimi zainteresowane firmy zbierające używaną odzież, by potem sprzedać je do sklepów second hand. Wydawałoby się, że wykonane z naturalnych włókien swetry nie mają szans na otrzymanie „drugiego życia”. Czy rzeczywiście?

indie

Na szczęście nie. Dzięki handlowym ekspedycjom przedstawicieli firmy Wtórpol, udało się znaleźć rynek dla tych ubrań. Daleko, bo aż w Indiach. W tym kraju istnieje wiele firm produkujących najwyższej jakości dywany. Surowcem do ich wytwarzania jest właśnie wełna. Każdego roku z sortowni w Skarżysku – Kamiennej drogą morską wysyłane jest 6,5 milionów kilogramów swetrów. To ponad 20% eksportowanej przez Wtórpol odzieży!

Na miejscu są one poddawane recyklingowi, stanowiąc ważną gałąź tamtejszej gospodarki. Przetwarzanie odzieży polega tam na sortowaniu odzieży według rodzaju materiałów, z których są wykonane, wyodrębnieniu pojedynczych włókien, a następnie przekształcaniu ich w przędzę. Ta stosowana jest w różnych wyrobach tekstylnych, także jako wypełniacze. Włókna swetrów najczęściej są wykorzystywane do produkcji mat podłogowych, chusteczek i dywanów. Podobnie jest z materiałami z jedwabiu, które są przetwarzane na szereg drobnych produktów i akcesoriów, z kolei półprodukty z odpadów bawełny są źródłem surowca dla przemysłu papierniczego. Najwięcej pochodzących z Polski swetrów trafia do okręgu Panipat.

 

Sortowanie i przetwarzanie tekstyliów na potrzeby sektora przemysłowego odbywa się w rejonach Kandla i Gujarat. Poza większymi fabrykami, w Indiach nasze ubrania przetwarzane są w małych, rodzinnych gospodarstwach, gdzie wytarzane są tradycyjne, indyjskie hafty i ozdoby. Dzięki tej współpracy zużyte ubrania, zbierane przez Wtórpol na terenie całej Polski, nie trafiają na składowiska śmieci, ale są przetwarzane i wracają na rynek, w postaci wysokiej jakości produktów. Jednocześnie tysiące rodzin w Indiach znajduje zatrudnienie i zarabia na swoje utrzymanie. 100 procentowy recykling jest możliwy, z korzyścią dla ludzi i naszej planety. Właśnie dlatego pozbywając się niepotrzebnych ubrań, warto je wrzucić do pojemników z logo Fundacji Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Żadna z przekazanych nam rzeczy nie zostanie zmarnowana.

Wcześniejsze wpisy

13 stycznia 2022
Innowacje

Zanim wyrzucisz ubrania do śmieci. Pięć kluczowych rad

11 stycznia 2022
Innowacje

Mniejszy konsumpcjonizm- noworoczne postanowienie

7 stycznia 2022
export

Eksport ubrań do Afryki. To nie jest „wolna amerykanka”

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję