Zamknięty obieg gospodarki – dążymy do ideału

Od lat światowa gospodarka działa na prostej zasadzie: „weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć”. Wciąż jest stosowana, dlatego obecnie na rynek trafiają przedmioty, od samochodów po ubrania, które celowo zaprojektowano tak, by miały krótką żywotność. To napędza sprzedaż. Jeszcze dwie dekady temu zepsute telewizory, pralki czy żelazka można było tanio naprawić, a odzież nie traciła jakości przez lata. Dziś łatwiej, a często nawet taniej jest kupić nowe urządzenie czy garderobę. To droga prowadząca do pozbawienia naszej planety naturalnych zasobów.
Kiedy zorientowano się, że Ziemia tonie w śmieciach, powstała nowa, służąca oszczędzaniu naturalnych surowców koncepcja, Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Zgodnie z nią produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być zminimalizowane. Odpady – jeżeli już powstaną, mają służyć jako surowce wtórne. Ma się to przyczynić się do spadku zużycia energii i emisji dwutlenku węgla, a w efekcie ograniczyć zmiany klimatyczne.
Sprawą zajęła się Unia Europejska. W 2019 roku przyjęto rozporządzenia, zalecające projektowanie i produkcję urządzeń elektronicznych w taki sposób, by ich żywotność była dłuższa niż obecnie i by można je było łatwo naprawiać w razie usterki. Wkrótce ma zostać wprowadzony wymóg, by części wymienne były dostępne przez minimum 7-10 lat i mają być opracowane tak, by możliwa była ich wymiana przy użyciu prostych narzędzi. Producenci będą też zobowiązani udostępniać dokładne instrukcje naprawy. Czyli – koniec marnotrawstwa i produkowania tanich rzeczy niskiej jakości.
To, czy gospodarka z rabunkowej zmieni się w przyjazną Ziemi, zależy od nas wszystkich – zarówno od twórców prawa i technologii, jak i od konsumentów. To od nas zależy, jaki produkt kupimy.
Organizacja World Wildlife Foundation (WWF) zaleca stosowanie w codziennym życiu „siedmiu przykazań”, które pomogą chronić środowisko:
- Pomyśl dwa razy, zanim coś kupisz
- Korzystaj z przedmiotów najdłużej jak się da, nie
wyrzucaj ich pochopnie, zastanów się czy nie przydadzą
się w innym celu - Naprawiaj, nie wyrzucaj, korzystaj z usług lokalnych
rzemieślników - Wypożyczaj – nie kupuj sprzętów, których użyjesz parę razy – poszukaj wypożyczalni, zapytaj sąsiadów
- Korzystaj z miejskich wypożyczalni rowerów, hulajnog czy samochodów
- Wymieniaj się niepotrzebnymi Tobie przedmiotami, może
komuś się przydadzą? - Pamiętaj, że ubrania możesz kupować w second handach lub na portalach internetowych z używaną odzieżą, wtedy otrzymają nowe życie.
Firma Wtórpol od blisko trzech dekad z sukcesem stosuje zamknięty obieg gospodarki w branży tekstyliów. Każdego roku pełnemu recyklingowi poddajemy 30 procent odzieży, jakiej pozbywają się Polacy. Nowoczesny zakład w Skarżysku – Kamiennej jest w stanie przetworzyć aż 90 procent wyrzucanych ubrań. Jedynym warunkiem jest to, by ludzie robiąc w domu porządki wrzucali niepotrzebną odzież do kontenerów z logo Eco Textil lub PCK, a nie na śmietnik.