Życie zgodne z zero waste
Restauracje, media, galerie, ośrodki kultury – miejsca, w których na popularności zyskuje trend zero waste można w ostatnim czasie wymieniać w nieskończoność. Jak rozumieć to pojęcie? Poprzez działania mające na celu nie tylko ograniczenie produkowania odpadów, ale i ponowne wykorzystanie ich w ekologiczny sposób. O zero waste słyszy się wiele, ale czy wykorzystujemy te szlachetne zasady w praktyce?
Jako ciekawostkę można podać treść raportu IQS, który powstał na zlecenie Gumtree Polska. Materiał dotyczy postaw ekologicznych Polaków w trakcie pandemii. Sprawiła ona, że jesteśmy bardziej zainteresowani tematami związanymi z ekologią. Około 2/3 respondentów uważa, że przez panującą na świecie sytuację ma więcej czasu na wprowadzanie proekologicznych zachowań do swojego codziennego życia i troszczenie się o naturę. Jednocześnie raport zwraca uwagę na to, że przeciętny Polak miesięcznie wyrzuca do śmieci artykuły spożywcze o wartości około 100 zł. W perspektywie całego kraju liczba ta wynosi już 3,279 mld zł miesięcznie.
Zero waste: zakupy
Zmiany można wprowadzać w swoim życiu stopniowo. Warto zacząć od drobnych kwestii – tzw. less waste. Podczas zakupów powinniśmy zrezygnować z plastikowych siatek, które najczęściej wyrzucamy po jednym użyciu. Korzystamy z nich średnio 25 minut, a rozkładają się od 100 do nawet 500 lat!
Zamiast tego weźmy do sklepu bawełniane torby, których można używać przez długi czas. Warto również wybierać w miarę możliwości produkty zapakowane ekologicznie – np. owoce przewiązane sznurkiem lub kasze w papierowych torebkach. Takie opcje oferowane są coraz częściej nie tylko przez sklepy stacjonarne, ale i internetowe, które zdają sobie sprawę z powagi problemu. Co ważne – wspierajmy na co dzień marki, które dbają o ekologiczne opakowania i korzystajmy właśnie z ich produktów.
Na rynku zakupowym znajdziemy też sklepy, które oferują możliwość pakowania produktów w przyniesione przez siebie opakowania, a artykuły dostępne tam często są sprzedawane na wagę. Dla przykładu – mogą to być pudełka, szklane czy metalowe pojemniki, do których spakujemy orzechy, cukierki, czy też nawet mięso i wędlinę. Rezygnując z jednorazowych plastikowych opakowań na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań, mamy realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego.
Aby dokonywać jeszcze bardziej świadomych wyborów zakupowych dobrym sposobem jest wcześniejsze przygotowanie listy zakupowej, by w miarę możliwości ograniczyć kupno niepotrzebnych produktów. Kolejnym benefitem płynącym z takiego działania jest oszczędność pieniędzy i pewność, że nie zapomnimy najpotrzebniejszych przedmiotów.
Zero waste: moda
Produkcja odzieży odpowiada za 10% emisji dwutlenku węgla do atmosfery. 2.700 l wody potrzeba do wyprodukowania 1 bawełnianej koszulki, a 8.000 l – do wyprodukowania 1 pary dżinsów. Do naszej sortowni trafia dziennie 300 ton odzieży…Trudno to sobie wyobrazić, ale te liczby powinny dać nam do myślenia.
po pierwsze :Będąc następnym razem na zakupach w galerii i szukając ubrań w sieciówkach dwa razy zastanówmy się, czy na pewno potrzebujemy danej rzeczy, czy nasza szafa pomieści kolejne dodatki? Jeśli już uznamy, że musimy coś kupić, pomyślmy o środowisku i wybierzmy się do second-handów.
po drugie: Ubrania dostępne w sklepach z odzieżą używaną cechuje nie tylko doskonała jakość, ale też dużo niższa cena w porównaniu do butików i sieciówek. Dostępny tam towar często jest praktycznie nowy, niezniszczony; niekiedy znaleźć możemy nawet oryginalne metki. Za niewielkie pieniądze ubierzemy się w coś całkowicie odmiennego, oryginalnego i tym samym wyróżnimy się wśród innych. Dobrym sposobem na bycie “eko” jest także przerabianie już posiadanych ubrań. W ten sposób urozmaicamy nasze garderoby, nadając odzieży niepowtarzalny charakter. Opaski z krawatów, torebki z starych kurtek czy banerów reklamowych czy customizowana kurtka jeansowa nikogo nie dziwi a wręcz zachwyca.
Jeśli chcecie sprawdzić, jaki ślad węglowy generują Wasze wybory modowe, z pomocą przychodzi kalkulator Fashion Footprint, dostępny w języku angielskim. Po wprowadzeniu danych dotyczących zakupów i stylu życia otrzymujemy wynik informujący nas o tym, ile dwutlenku węgla “emitują” nasze nawyki w porównaniu z wynikiem przeciętnego konsumenta. Co więcej, dowiadujemy się również jak nasz modowy ślad węglowy wygląda w porównaniu z emisją CO2 przez samoloty.
po trzecie: Niepotrzebne ubrania, robiąc porządki w szafie pamiętaj że najgorszym rozwiązaniem jest wyrzucić je do kosza na śmieci. Jest co najmniej kilka alternatywnych rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie niepotrzebnych ubrań do ponownego obiegu. Możesz je oddać do pojemnika, sprzedać w internecie lub podarować najbliższym, Jeśli trafią do odpadów zmieszanych, ich los jest przesądzony- latami lub nawet setkami lat będą rozkładały się na wysypisku śmieci.
Zero waste: podróże
Każdy z nas marzy o chwili wytchnienia i podróży w mniej lub bardziej odległe miejsca. Podczas wyjazdów warto jednak mieć na uwadze, że nasze wakacyjne wybory również mają wpływ na ekologię. Jak sprawić, by podróże generowały jak najmniej śladu węglowego i odpadków?
Jedną z prostszych rzeczy, którą możemy zrobić, jest wyeliminowanie ze swojego życia nawyku kupowania wody w plastikowych butelkach. Zastąpić je można chociażby wielorazowym bidonem. Na rynku znajdziemy wiele alternatyw oferujących różne funkcje, na przykład filtrowanie wody. Prócz bidonu z wodą, na wycieczki możemy zabierać własne, zrobione w domu jedzenie, które spakujemy w pojemniczek wielokrotnego użytku. Jest to przede wszystkim rozwiązanie lepsze dla naszych portfeli, ale i pozwala na kolejne oszczędności związane z wykorzystaniem plastiku do pakowania.
Powinniśmy również przemyśleć kwestie związane z korzystaniem z naczyń wielokrotnego użytku. Obecnie na wyjazdach czy grillach dominują niestety plastikowe jednorazowe naczynia, takie jak talerze, sztućce i kubeczki. A na rynku dostępne są bardziej ekologiczne alternatywy, które z powodzeniem można używać w podróży – na przykład drewniane sztućce, papierowe talerze, czy metalowe kubki.
A co z naszymi lodówkami? Wyjeżdżając na dłuższy czas, nie powinniśmy zostawiać jedzenia w lodówce, gdyż może ono się zepsuć lub stracić termin przydatności do spożycia. W tych ostatnich dniach warto więc kreatywnie wykorzystać resztki podczas gotowania, by po powrocie nie zastać niemiłych niespodzianek w kuchni.
Jeśli zaś nie jesteśmy w stanie zjeść całego jedzenia, to dobrą alternatywą jest odwiedzenie jadłodzielni lub społecznych lodówek, znajdujących się w miastach. Wcześniej sprawdźmy jednak zasady i wytyczne dotyczące korzystania z tego typu miejsc. Więcej o tym, jak działają jadłodzielnie można przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste pod linkiem.
Zero waste: przydatne informacje
Jakich wyborów dokonywać, żeby ograniczyć tworzenie nowych odpadków? Z pomocą może przyjść zasada 3R, która dobrze podsumowuje całą ideę zero waste. Na czym polega?
Reduce. Unikaj niepotrzebnych produktów.
Podczas zakupów zastanów się, czy dana rzecz jest Ci potrzebna? Czy na pewno wykorzystasz wszystkie produkty spożywcze, które masz w koszyku? Czy będziesz chodzić w tym ubraniu? Czy będziesz używać danego przedmiotu? Czy jest to może zakup pod wpływem nagłego impulsu? Ograniczenie wydatków będzie pozytywną i wartościową zmianą. Przy zakupie wybranych przedmiotów powinniśmy się również zastanowić, czy aby na pewno potrzebna jest taka ilość plastiku do zapakowania ich?
Reuse. Używaj ponownie.
Zastanówmy się, czy produkty, których nie potrzebujemy powinny wylądować w koszu. Kwestia dotyczy przede wszystkim odzieży – niekiedy ludzie wyrzucają ubrania na śmietnik, gdzie rozkładają się latami. A przecież można dać im szansę na drugie życie. Zlokalizujmy więc w okolicy specjalne kontenery czy punkty, do których można oddać tekstylia. Dzięki temu zyskamy miejsce w szafie, a ktoś inny ucieszy się z nowego nabytku.
Recycle. Recyklinguj, utylizuj.
Wiele przedmiotów wyrzucanych do śmieci nadaje się do przetworzenia. Powinniśmy recyklingować odpady, wkładając je do odpowiednich pojemników. Dzięki temu przyczynimy się do ich ponownego wykorzystania w innej formie i celu.
Zero waste: technologie wspomagają tworzenie ekologicznych nawyków
I na sam koniec – planecie mogą pomóc nowoczesne technologie! Przy zmianach nawyków, w dobie Internetu i smartfonów, warto jest zainteresować się tym, co oferuje rynek mobilnych aplikacji – poniżej kilka propozycji.
Too Good To Go
To aplikacja walcząca z marnowaniem jedzenia. Za jej pośrednictwem możemy przejrzeć restauracje i supermarkety w naszej okolicy i kupić jedzenie za niższą cenę, z krótką datą ważności. Po odbiór produktów należy udać się osobiście do danego miejsca.
Foodsi
Ta rodzima propozycja oferuje możliwość zamówienia posiłków z restauracji ze zniżkami wahającymi się między 50% a 70%. W ten sposób mamy możliwość uratowania potraw, które w innych okolicznościach trafiłyby do kosza.
LimitWaste
To aplikacja ułatwiająca wyszukiwanie miejsc w pobliżu użytkownika, które działają zgodnie z ideą zero waste. Znaleźć tu można restauracje, kawiarnie lub cukiernie oraz sklepy oferujące sprzedaż na wagę, second-handy lub punkty adopcji roślin. Użytkownicy mają możliwość dodania nowych usług na mapie.
Jeśli chcemy chronić środowisko i planetę, powinniśmy zmobilizować się do zmiany naszych nawyków, ale również uświadamiać innych. Dzisiejszy świat oferuje wiele możliwości, należy jedynie mądrze wybierać te najwłaściwsze. Stosowanie idei zero waste to dobry sposób na stanie się odpowiedzialnym konsumentem. Zero waste to nie tylko wyrzeczenia, ale i droga do wartościowego, świadomego życia.