Recykling – konieczny od zaraz - Wtórpol
  • Odznaka honorowa PCK
  • Diament Świętokrzyski

Recykling – konieczny od zaraz

Ochrona otaczającego nas świata jest obowiązkiem każdego człowieka. Zaledwie 200 lat temu, w 1800 roku, na Ziemi żyło mniej niż miliard ludzi. Sto lat później – miliard 650 milionów. W 2000 roku było nas ponad sześć miliardów. Gwałtowny wzrost ludności spowodował równie szybki wzrost produkcji i eksploatacji surowców, których zasoby wciąż się kurczą. Od ropy i węgla po metale i… słodką wodę. Receptą jest dziś recykling.

To nic innego, jak odzyskiwanie surowców, które pozwala ograniczyć ich wydobycie, jednocześnie zmniejszając ilość produkowanych przez nas odpadów. Opakowania po produktach, zużyty sprzęt czy ubrania wciąż często traktowane są jako bezużyteczne i uciążliwe dla środowiska śmieci. A nimi nie są. W sprzęcie elektronicznym znajduje się wiele metali szlachetnych, plastik i tekstylia z powodzeniem można przetwarzać i przywracać je do obrotu na rynku. Przykłady można mnożyć. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań odzysk może być tańszy od wydobycia. Wystarczy zbierać i segregować surowce.

 

 

Recykling naprawdę działa. W Polsce obowiązuje segregacja odpadów na pięć frakcji; metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biologiczne i zmieszane. W naszym kraju recyklingowi poddawane jest około 25 procent odpadów. W krajach Europy Zachodniej poziom odzysku jest większy. Tymczasem dowiedziono, że ze śmieci, które wytwarzają gospodarstwa domowe, można odzyskać niemal wszystko. Najlepszym tego przykładem jest japońskie miasto Kamikatsu, w którym mieszkańcy segregują śmieci na 45 rodzajów. Dzięki temu recyklingowi poddawane jest ponad 80 procent odpadów.

Każdy z nas ma możliwość i obowiązek chronić Ziemię. Nie mamy zapasowej planety, więc musimy dbać o tą, na której żyjemy. Coraz więcej osób świadomie dokonuje zakupów, ograniczając je i wybierając produkty powstające dzięki recyklingowi. Jedną z możliwości jest kupowanie odzieży second hand. Równie ważne jest segregowanie odpadów. Co prawda wymaga nieco  wysiłku, ale daje wymierne efekty.

 

W Polsce system odzysku surowców nie obejmuje tekstyliów, których światowa produkcja wciąż rośnie. Pełnym recyklingiem odzieży na masową skalę (65 milionów kilogramów rocznie) w naszym kraju zajmuje się firma Wtórpol. Każde niepotrzebne ubranie, od T-shirta po buty zostaje przetworzone i wraca do obiegu gospodarki, pod warunkiem, że trafi do nowoczesnej sortowni w Skarżysku – Kamiennej. Żeby zadbać o środowisko, wystarczy ubrania, których już nie nosimy oddać do pojemnika na odzież z logo Fundacji Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Prosto, ekologicznie, skutecznie.

Wcześniejsze wpisy

18 октября 2021
Wydarzenia

Wypożyczalnia internetowa Eco Textil – 2000 rodzin skorzystało z pomocy!

wtorpol
15 октября 2021
Wydarzenia

Wtórpol wspiera walkę z rakiem piersi

wtorpol
14 октября 2021
Wydarzenia

Kolejna wspólna akcja Auchan i Wtórpol „Wymień stary plecak na nowy”

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję