Światowy Dzień Matki Ziemi
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Matki Ziemi. Jego początki sięgają lat 70 – tych XX wieku, w 2009 roku oficjalnie ogłosiło go Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Ziemi ma przypominać o konieczności dbania o naszą planetę, jej zasoby i bioróżnorodność i zachęcać ludzi i rządy do podejmowania działań w celu ochrony Ziemi. To szczególnie ważne w czasach postępujących zmian klimatycznych, które dotykają całe społeczeństwa, wymierania gatunków i dewastacji przyrody.
Niestety, niemały w tym udział ma branża modowa. Wiele faktów na ten temat przytacza doktor Tomasz Rożek, fizyk, doradca Europejskiej Agencji Kosmicznej, znany dziennikarz, autor książek i youtuber, prowadzący popularne kanały Nauka. To Lubię i Naukowe Zero.
O branży modowej warto wiedzieć, że
- wytwarza 10 procent emisji gazów cieplarnianych, więcej, niż cała branża lotnicza
- powoduje 20 procent zanieczyszczenia wód na świecie
- ¼ produkowanych na świecie chemikaliów trafia do tej branży
- produkcja tekstyliów pod względem wykorzystania produktów naturalnych i wody zajmuje czwarte miejsce na świecie
- uprawa bawełny pochłania od 3 do 6 procent światowych zasobów słodkiej wody. Zużywa też 20 procent produkowanych środków owadobójczych
- wyprodukowanie jednego T – shirta w całym procesie pochłania 2700 litrów wody
- obecnie kupujemy 5 razy więcej ubrań, niż 45 lat temu
- między rokiem 2000 a 2014 produkcja odzieży na świecie podwoiła się
- średni czas życia ubrań aktualnie waha się od 2 do 5 lat i jest o połowę krótszy niż jeszcze 15 lat temu
- w ciągu ostatnich 30 lat wartość rynku odzieżowego wzrosła z 500 miliardów dolarów amerykańskich do 2,4 biliona dolarów
- w USA rocznie wyrzuca się 14 milionów ton ubrań. W Unii Europejskiej 6 milionów ton
W świetle tych danych każdy z nas powinien zadać sobie pytania – czy nie kupuję za dużo ubrań? Jak o nie dbam? Czy jestem odpowiedzialnym konsumentem? Od naszych codziennych decyzji zależy, w jakim stanie zostawimy Ziemię kolejnym pokoleniom.
Firma Wtórpol od ponad 30 lat zajmuje się recyklingiem odzieży używanej. Każdego roku ratujemy przed trafieniem na wysypiska śmieci 84 milionów kilogramów ubrań. Te w dobrym stanie przywracamy na rynek, zużyte przetwarzamy, realizując ideę zamkniętego obiegu w gospodarce. Oddając niepotrzebną odzież do pojemników z logo Fundacji Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża zyskujecie Państwo pewność, że nie zostaną one zmarnowane, ale otrzymają „drugie życie”.
Zachęcamy do obejrzenia filmu doktora Tomasza Rożka: