• Odznaka honorowa PCK
 • Diament Świętokrzyski
13 czerwca 2018

300 ton ciuchów dziennie. Byliśmy w największej w Polsce sortowni używanej odzieży

Wtórpol to największa polska firma zajmująca się zbieraniem i przetwarzaniem używanej odzieży. 20 proc. tego, co trafia dziennie do sortowni, firma eksportuje na rynek wtórny do kilkudziesięciu krajów w Afryce i Azji.

10 proc. odzieży najlepszej jakości, którą zbiera Wtórpol, trafia do polskich second handów. 1/5 jest eksportowana do krajów afrykańskich i azjatyckich.

– Odzież jest dzielona na kategorie i pakowana. Gdy trafia na miejsce, to najczęściej wygląda tak, że handlarz bierze na plecy taką sprasowaną paczkę i zabiera na lokalne targowisko, gdzie sprzedaje na sztuki – opowiada Mateusz Bolechowski z Wtórpolu. – Do różnych krajów wysyłamy różne rzeczy, w zależności od potrzeb. W Afryce największe zapotrzebowanie jest na odzież lekką. Z kolei w Indiach popularne są swetry, z których robi się dywany.

Większość odzieży, która trafia do sortowni, to ubrania, których na rynku wtórnym sprzedać się nie da. Są cięte na kawałki i sprzedawane zakładom przemysłowym jako czyściwo do maszyn. Ubrania najgorszej jakości Wtórpol przerabia na paliwo alternatywne.

– Takie rozdrobnione ubrania kupują cementownie, które palą nimi w piecach – wyjaśnia Bolechowski. – Oczywiście żeby spalać coś takiego, potrzebne są specjalistyczne piece z odpowiednimi filtrami. W zwykłym domowym piecu nie wolno palić starymi ubraniami.

źródło: www.money.pl

Wcześniejsze wpisy

 • 11 czerwca 2018

  Muzyką do Nieba po raz XI

  Firma Wtórpol po raz XI była głównym sponsorem Integracyjnego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Muzyką do Nieba”. Honorowy patronat nad imprezą objęli biskup ordynariusz diecezji radomskiej Henryk Tomasik i Leszek Wojteczek, prezes Wtórpolu. Pierwsza część festiwalu była integracyjną.

 • 28 maja 2018
  Wydarzenia

  Pomagamy nabrać wiatru w żagle

  Firma Wtórpol włączyła się w akcję „Łódka dla Skarżyska”, zorganizowaną przez Towarzystwo Żeglarskie „Sterna”. Wsparcie finansowe pomogło w zakupie pierwszej klubowej łodzi, jachtu typu Omega.

 • 9 maja 2018
  Media

  W firmie Wtórpol gościła ekipa z programu “Dzień Dobry TVN”

  W firmie Wtórpol gościła ekipa z programu "Dzień Dobry TVN". Wyjaśnialiśmy między innymi, co dzieje się z odzieżą, która trafia do kontenerów na używane tekstylia, oraz dlaczego niepotrzebne ubrania warto wrzucać do przeznaczonych na to pojemników, a nie do śmietnika. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję