Od Top Model po Pokaz upcyclingowej mody
Mija dokładnie rok odkąd spotkaliśmy się z Jackobem Buczynskim na planie Top Model w jednym z naszych sklepów TekStylowo. Mija też właśnie dokładnie miesiąc od momentu premiery naszej wspólnej upcyclingowej kolekcji. Wierzymy, że to dopiero początek – z jednej strony niesamowicie twórczej, a z drugiej – też bardzo edukacyjnej przygody. Wszystkie jej “kamienie milowe” zostały uwiecznione na krótkim filmie, który możecie obejrzeć na naszym kanale na YouTube. Opowiemy Wam jeszcze raz o tym, jak razem dajemy drugie życie niepotrzebnym ubraniom i jak to wszystko się zaczęło.
Początek współpracy na planie Top Model
Ciekawa historia wiąże się z samym momentem pierwszego „spotkania” Jackoba z działalnością naszej firmy, choć o swoim istnieniu wiedzieliśmy od dawna. Podczas nagrywania jednego z odcinków programu Top Model, poświęconego ubraniom z drugiej ręki, projektant odwiedził nasz warszawski sklep z odzieżą używaną sieci TekStylowo. Jackob Buczynski pomagał dwójce uczestników programu w przeróbkach ubrań z użyciem maszyn krawieckich, w taki sposób, aby nadać im jeszcze bardziej oryginalny charakter. Wtedy właśnie, podczas rozmów o drugim obiegu odzieży, powstała myśl o połączeniu sił. Działalność Wtórpolu i Jackoba dąży przecież do tego samego – dawaniu ubraniom drugiego życia!
Wizyta Jackoba Buczynskiego w sortowni
Zaprosiliśmy więc Jackoba do miejsca, w którym dziennie sortuje się 350 ton tekstyliów – mowa oczywiście o naszej sortowni. To właśnie tam Jackob zaczął tworzyć swoją drugą upcyclingową kolekcję – w miejscu, do którego trafiają tekstylia z ponad 60 tysięcy kontenerów ustawionych w całej Polsce. Jak Jackob wspomina w filmie – Oddanie odzieży do takiego kontenera to dobre i proste rozwiązanie. Dzięki temu ubrania nie są uciążliwym odpadem na wysypiskach, ale otrzymują drugie życie – te w najlepszym stanie trafiają do second handów lub na eksport, a te w gorszym – są poddawane recyklingowi. Wszystko zgodnie z zasadą zero waste!
Jackob podkreślał również, że wizyta w sortowni to spełnienie jednego z jego marzeń – Z tej różnorodności tekstyliów mogę zrobić wszystko, co kiełkowało w mojej głowie od kilku lat!
Projektant wybrał materiały do stworzenia 20 sylwetek wyjątkowej kolekcji. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy o tym, jak szeroko rozejdą się wieści o tych stylizacjach i gdzie będą one prezentowane. A to przerosło nasze oczekiwania!
Powstawanie niezwykłej kolekcji z drugiej ręki
Najpierw jednak trzeba było tę kolekcję stworzyć :-)
Powstawanie 20 sylwetek trwało około dwóch miesięcy z kilkoma przerwami. Na całość pracy składały się dwa procesy twórcze: wybranie materiału i stworzenie z niego formy, a później wykonanie konkretnego ubrania. Najpierw rysowałem, później wybierałem kolory i materiał, a jeszcze później wycinaliśmy formy, żeby uszyć ubranie – mówił nam Jackob. Jakie największe wyzwania czekały na projektanta?
Jedną z trudniejszych kwestii była dla mnie współpraca z poszczególnymi osobami, ponieważ jeśli w krawiectwie powstaje jakiś nowy trend to ludzie częstą mają przed nim opory i mówią, “że przecież tak to nie może wyglądać”(…). Wyzwaniem było też przełamanie się do tego, żeby zacząć. Ta kolekcja była dla mnie czymś zupełnie nowym, wiedziałem również, że to będzie długa droga. Najpierw dostawałem od Was materiały i nie patrzyłem na fakturę, na wzór. Początkowo liczył się kolor, który następnie spontanicznie dokładałem do innych odcieni.
Więcej o kulisach powstawania kolekcji możecie przeczytać tutaj.
Wielka premiera kolekcji w sortowni Wtórpolu
Aby podkreślić wyjątkowy charakter 20 sylwetek, pokaz kolekcji odbył się właśnie w sortowni. Hala Wtórpolu stała się planem zdjęciowym i wybiegiem dla modelek prezyntujących oryginalna kolekcję. Najpierw poszczególne modelki prezentowały stylizacje chodząc po “wybiegu”, pośród ogromnych belek z ubraniami. Następnie nadeszła pora na drugą odsłonę pokazu – zmianę zarówno strojów, jak i scenografii. “Wybieg” na chwilę przeniósł się na taśmę – czyli w miejsce, gdzie na co dzień ubrania są wykładane, poddawane sortowaniu, by później – zależnie od jakości – trafić do sprzedaży lub do recyklingu. Po zaprezentowaniu efektów pracy Jackoba Buczynskiego, nadszedł czas na wielki finał pokazu – wszystkie modelki razem z projektantem przeszły przez całą halę wśród gromkich braw publiczności zgromadzonej w sortowni.
Więcej o kulisach realizacji pokazu mody możecie przeczytać tutaj.
Z sortowni Wtórpolu na scenę Open’er Festival i do mediów
Po pokazie w naszej sortowni, kolekcja Jackob Buczynski X Wtórpol została zaprezentowana na Fashion Stage tegorocznej edycji Open’er Festiwal. Motywem przewodnim strefy był właśnie upcycling. Ale to nie koniec sukcesów tych wspaniałych stylizacji – o efektach naszej współpracy jest głośno również w mediach – o kolekcji Jackob rozmawiał w programie Dzień dobry TVN, informacje o sylwetkach pojawiły się również na portalach takich jak Wysokie Obcasy, Nowy Marketing, czy też Oczy Mag.
Bardzo cieszymy się i jesteśmy niezwykle dumni z tego, że te 20 wyjątkowych sylwetek kolekcji Jackob Buczynski X Wtórpol powstało z materiałów pozyskanych właśnie w naszej sortowni. Zobaczcie, jak piękne i użytkowe rzeczy wspólnie stworzyliśmy! Za każdą z nich stoi inna historia, ale wszystkie mają wspólny przekaz: upcycling jest przyszłością branży modowej. Razem z Jackobem wykorzystujemy potencjał drzemiący w wyprodukowanych już ubraniach.
Cała ta kolekcja pokazuje, jak możemy nadać drugie życie niechcianym ubraniom. Jak wiele możemy wykorzystać i stworzyć, rozglądając się dookoła siebie. To również udowodnienie tego, że możemy stworzyć wartość tam, gdzie zniknęła i została zapomniana – pięknie podsumował naszą wspólną przygodę Jackob. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu: