Zobaczcie prace studentów z Politechniki Bydgoskiej
Jeśli śledzisz nasze działania regularnie, wiesz już, że szczególne znaczenie ma dla nas edukacja. Dlaczego? Z wielu powodów. Przede wszystkim wierzymy, że każde kolejne pokolenie będzie już znacznie bardziej świadome zagrożeń środowiskowych, niż poprzednie. Chcemy mieć udział w tej pokoleniowej zmianie!
Drugim powodem jest nasze poczucie odpowiedzialności – obowiązek edukowania społeczeństwa na temat zagrożeń płynących z hiperprodukcji i konsumpcji odzieży według nas spoczywa nie tylko na rządzących, ale także na beneficjentach odzieżowego przemysłu, czyli tak na producentach ubrań, jak i na branży sortowniczej oraz second hand. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym leży w interesie nas wszystkich.
Ty razem naszego wsparcia w realizacji prac o tematyce #Upcykling potrzebowali studenci kierunku Dizajn – Projektowanie Politechniki Bydgoskiej. Otrzymali od nas wymarzone materiały z drugiego obiegu i rozpoczął się proces twórczy w ramach powierzonych studentom zadań. Zamówienia studentów były skupione wokół konkretnych materiałów jak organza, lekkie jak mgiełka tiule wyraziste kraty czy siermiężne mundury. Ważne jest dla nas również to, że projektowanie upcyklingowe stało się dla studentów i wykładowców pretekstem do rozmów – na spotkaniach i konsultacjach odbywają się debaty studentów, wymiana spostrzeżeń i przemyśleń.
Należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z bardzo początkującymi projektantami, dla wielu z nich te upcyclingowe prace to pierwsze poważne kroki stawiane w projektowaniu. Aż trudno uwierzyć, że te wyjątkowe projekty wyszły spod rąk studentów, którzy po raz pierwszy projektowali odzież, robili konstrukcje i szyli rzeczy z tkanin i dzianin! Tematy pozornie bardzo proste, bo krążące wokół T-shirtu oraz kieszonek, zostały potraktowane bardzo kreatywnie. Powstały zarówno projekty bardziej mroczne, czarne, w stylu Goth, ale także inne, zwiewne i romantyczne, jak koszulki z organzy, wykonane przez Kacpra i Ewelinę. Mamy t-shirt z kieszonkami, wykonany przez Norberta. T-shirt, zaprojektowany przez Natalię z łączonymi na zamek błyskawiczny pięcioma różnymi parami rękawów. T-shirt, dla którego powstania inspiracją była Formuła 1, zaprojektowany i uszyty przez Kamilę i wiele innych.
O całym projekcie, efektach prac studentów i rosnącej popularności recyclingu tak opowiadała Natalia Cazac opiekun merytoryczny projektu: „To są studenci Katedry Wzornictwa, więc szkolą się, żeby projektować różne rzeczy użytkowe, przemysłowe, nie obowiązkowo ubrania. Większość z nich po raz pierwszy projektowała i szyła ubrania. Temat Upcycling, wprowadziłam właśnie z premedytacją, żeby studenci, wykonując po raz pierwsze zadania, związane z moda i ubraniami nie bali się ciąć, kroić, zmieniać i eksperymentować. Zawsze łatwiej ciąć i zmieniać recykling, niż stwarzać na nowo coś od zera. Po za tym, nie chodziło tylko o realizacje zadania projektowego, chodziło również o to, żeby taki młody projektant zastanowił się nad tym, jak bardzo dużo rzeczy na naszej planecie jest już stworzonych. Nie zawsze to rzeczy potrzebne i wyjątkowe i właśnie chodzi o to, żeby myśląc o ochronie środowiska o nadmiarze różnej produkcji, tworzyć z czegoś co już jest, żeby jednak włączyć się w ten ruch ekologiczny. Myślę, że to się udało. Obserwowałam studentów, i mogę powiedzieć, że one byli dumni, że mogę uczestniczyć w takim projekcie, nie kupili nowej tkaniny ze sklepu, a użyli rzeczy używanych, już istniejących. „
Poniżej przedstawiamy kilka sylwetek, wierząc, że taka właśnie będzie nowa twarz polskiej mody!
Patrycja Kierzkowska
Praca Patrycji nosi tytuł „Flower”. Projektantka nadała koszulce nową barwę metodą tie-dye. Tie-dye to specjalna technologiczna metoda barwienia farbami w stylu gradacji kolorystycznej. Patrycja wybrała odcienie beżowy i terakota. Ręcznie wykonała kwiaty z płatków jedwabiu zdobiące projekt. Opracowała pasek metodą upcyklingu w kolorze butelkowej zieleni. I możemy podziwiać nowy t-shirt upcyklingowy, w kolorach beżowy, różowy, terakota oraz zielony. Bardzo kobiecy i romantyczny.
Marcin Adamczak
Projekt Marcina wyróżnia się pomysłowością, pracochłonnością, ale emanuje z niego radość tworzenia.
Materiałem Marcina stały się kieszonki z używanych ubrań. To właśnie z nich projektant stworzył zabawną pelerynę, przydatną według samego autora przy długich wędrówkach lub w postapokaliptycznym scenariuszu”.
Emilia Emilia Janas
Emilia że stworzyła ”t-shirt kreatywny” w wymagającej technice patchwork z tkanin dżinsowych. Patchwork to pracochłonna technika zszywania kawałków w jedną całość. Biorąc pod uwagę, że Emilia dopiero uczy się szyć i projektować, było to wyzwanie, z którym poradziła sobie doskonale. Możemy więc podziwiać efekt pracy nad uroczym choć stylowym „kubraczkiem”. Niektóre skrawki dżinsu. Emilia ręcznie ozdobiła własnymi rysunkami.
Sylwia Głogowska
Ta młoda projektantja nie tylko zna się na konstrukcji i technologii odzieży, ale też umie szyć, co nie jest wcale umiejętnością powszechną. Projekt Sylwii wyróżnia dopracowanie w najmniejszych detalach i skupienie na konstrukcji.
Piotr Szewczyk
Inspiracją dla Piotra stała się natura i bliska nam ekologia. Piotr podszedł do tematu i idei upcyklingu bardzo kreatywnie, ale też poważnie. Najpierw stworzył z t-shirtów własną włóczkę. Z tej włóczki wydziergał na szydełku detale swojego projektu. Stworzył t-shirt NAPRAWDĘ kreatywny, zdobiony ręcznym haftem i „uprząż” z kieszonkami i dekorowanym mchem, którą można zakładać na t-shirt lub nosić osobno.
Kacper Polasik
Projekt Kacpra wzbudza zainteresowanie bo t-shirt kreatywny, który stworzył to tak naprawdę prawie bluzka „od couture” dla mężczyzn, bardzo fantazyjna, kreatywna, dopracowana i bardzo starannie wykonana. Do realizacji swojego projektu miał do dyspozycji otrzymane od Wtórpol duże ilości muślinu, tiulu, organzy i koronek.
Julia Katzur
Projekt stworzony przez Julię to doskonała propozycja dla miłośników festiwali. Koszulka Festiwalowa została wyposażona w 10 kieszeni, które umożliwiają przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy bez konieczności zabierania ze sobą plecaka. Część z nich została nawet wyposażona w zapięcia, tak aby nic się nie zgubiło.
Gratulujemy wszystkim projektantom kreatywnych pomysłów! Jesteśmy szalenie dumni , że dokładamy swoją cegiełkę do tego projektu oraz do edukacji pokolenia młodych projektantów i mamy nadzieję, że udało nam się ich choć trochę zarazić bakcylem zrównoważonej mody!